A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Svatý Kopeček u Olomouce

(místo šesté)

Dějiny tohoto poutního místa začínají v 17.století, kdy se do Olomouce přestěhoval ratibořský písař Samuel Andrýsek. Jeho syn – Jan Andrýsek, obchodník s vínem. ten jednou učinil slib, že pokud zbohatne, tak postaví Panně Marii kostelík na kopci východně od Olomouce. Splnění tohoto slibu údajně odkládal, až mu ho musela Matka Boží ve snu dvakrát připomenout.

Jednou v zimě jej zastihla sněhová bouře a jemu se najednou zjevilo prozářené místo. Kupec Andrýsek pak získal svolení od opata premonstrátského kláštera, kterému pozemek patřil, ke stavbě poutní kaple.

V roce 1642 byla kaple vypálena švédskými vojáky.

Poté byla kaple znovu obnovena.

V roce 1669 byl na místě kaple položen základní kámen nového chrámu. Chrám byl vysvěcen 1.října 1679.

V roce 1784 získává chrám výsadu „malá bazilika“, což znamená, že poutník návštěvou svatokopeckého chrámu měl možnost získat stejné odpustky jako kdyby navštívil římskou baziliku Santa Maria Maggiore.

V květnu 1945 byl chrám vážně poškozen. V letech 1945-1949 byl opět opraven.

V roce 1950 byli premonstráti ze Sv. Kopečka násilně odvlečeni a vrátili se tam až v roce 1990.

21.května 1995 navštívil Svatý kopeček osobně papež Jan Pavel II., který se zde setkal s věřícími a hlavně s mládeží. Při té příležitosti byl poutní chrám povýšen na baziliku minor.

Oficiální stránky Baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku

ZOO

Další velkou atrakcí a turistickém lákadlem je ZOO na Svatém Kopečku. Podle mne je to jedna z nejhezčích zoologických zahrad u nás. Příjemná procházka (ZOO je umístěna v lese), mnoho atrakcí pro děti, rozhledna, občerstvení, dětské lanové centrum).

Internetové stránky ZOO Olomouc

Fotogalerie:

Comments are closed.