A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Fortová pevnost č. XV (Neředín)

Za hřbitovem, západním směrem od města.
Permanentní fort je typologicky shodný s forty v Křelově, Nové Ulici a Slavoníně. Stavba z let 1850-1854 je vybudována na půdorysu pětiúhelníku. Vlastní centrální stavba je na půlkruhovém půdorysu se středním dvorem a s vybírajícím křídlem ve tvaru podkovy, rovněž se středním dvorem orientovaným k Olomouci. Stavba je z cihelného zdiva, dvoupodlažní. Nároží, dveřní a okenní otvory jsou rámovány kamenným ostěním. Předpolí narušeno novodobými objekty a to hlavně prodejnou stavebnin.
Okolí pevnosti je volně přístupné. Mezi 7-15 hodinou si lze prohlédnout i průčelí pevnosti, jenom je nutné ve stavebninách simulovat zájem o prkna. Uvnitř pevnosti se nyní nachází paintballové hřiště viz. www.pgo.cz .
V okolí pevnosti je poměrně velký nepořádek.
V dobách minulých zde byly garáže Svazarmu, v části vegetovala Krasnaja Armija.
Podíváte-li se pres pole směrem k HM Globus, tak po levé straně uvidíte bývalou prachárnu a za „dálnicí“ před sebou druhou (nyní hotel Prachárna)

Tech. stav: dobrý
Přístupnost: nepřístupná (soukromý objekt)
Souřadnice: 49°35’41.334″N, 17°12’39.583″E
Tvar fortu:

Fotogalerie:

Comments are closed.