A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Historie olomoucké pevnosti

11. století

Vznik olomouckého hradu. Olomoucký hrad byl vystavěn na tz. Svatováclavském pahorku, který se nachází na okraji dnešního historického centra Olomouce. Najít ho lze poměrně snadno, protože na něm stojí i katedrála sv. Václava, jejíž věže se nedají přehlédnout. Dnes se na místě starého hradu nachází muzeum, které určitě stojí za návštěvu.

Mimo jiné zde najdete zbytky starého Přemyslovského paláce, ve kterém byl v roce 1306 zavražděn (za dosud nevyjasněných okolností) poslední přemyslovec – Václav III.

1239-1246

Postupné spojování kupeckých osad spojené s opevňováním.

13.-14. stol.

Vznik kompletního, raně gotického opevnění města

1642-1650

Okupace švédskou armádou. Švédové provedli rozsáhlé úpravy opevnění města. Mimo jiné byla zlikvidována veškerá zástavba, která se nacházela před hradbami.

1655

Císař Ferdinand III. prohlásil Olomouc za pevnost. prvním velitelem pevnosti byl prohlášen generál Locatello di Locatelli, který zároveň dohlížel na výstavbu. Dodnes se po něm jmenuje poslední stojící olomoucký bastion.
(Někde jsem se dočetl, že se tento muž proslavil mimo jiné i tím, že úspěšně „tuneloval“ rozpočet na výstavbu pevnosti)

1658

Maršál Louis Raduit de Souches navrhl plán zesílení stávajícího opevnění a jeho doplnění pětiúhelníkovými bastiony.

1699

Nový návrh pevnostního systému podle Vaubanova systému.

1717

Fortifikační projekt navazující na plán z roku 1699, navrhoval úplnou soustavu bastionů kolem celého města. Jeho autorem byl Louis de Rochetz.

1742-1757

Zz rozhodnutí císařovny Marie Terezie z roku 1742 vybudována úplná bastionová pevnost dle plánů inženýra Petra Filipa Bechade de Rochepine. Po ztrátě Slezska se Olomouc stává strategickou pohraniční pevností.

1758

Neúspěšné pětitýdenní pruské obléhání Olomouce.

po roce 1758

Výstavba fortů kolem celého města. Věnec 17-ti,  později 21 pevnůstek kolem celého města.

1758

V červnu 1758 proběhly u Guntramovic a Domašova dvě bitvy, ve kterých rakouská vojska pod vedením generálmajora Ernsta Gideona von Laudon a generálmajora Josefa von Žiškovič, rozprášila pruský zásobovací konvoj. Toto vítězství zachránilo olomouckou pevnost před dalším obléháním.

1848

Nástup císaře Františka Josefa I. na rakouský trůn. Korunovace proběhla v Olomouci!!

za napoleonských válek byl v pevnosti vězněn generál Lafayette a ubytován zde byl maršál Suvorov.

1850

Napětí mezi Rakouskem a Pruskem, do Olomouce povolán maršál Radecký.

1850-1866

císař František Josef I. několikrát navštěvuje pevnost a přilehlé nově stavěné pevnůstky na západní straně města, setkává se zde s carem Mikulášem I.

1866

Předpokládané dobývání olomoucké pevnosti při prusko-rakouské válce se neuskutečnilo a pevnost tak ztratila svůj strategický význam.

1870-1876

výstavba poslední pevnůstky v Radíkově.

1886

Zrušení pevnosti. V listopadu 1886 došlo do Olomouce císařské nařízení z 9. března 1886(!), kterým byla olomoucká pevnost zrušena a byl tak umožněn další rozvoj města. Již v roce 1876 byla zbořena Hradská brána vedoucí na východ směrem k železničnímu nádraží. Na jejím místě vznikl soubor nájemních domů.

Zdroje:
www.wikipedia.org

2 comments to Historie olomoucké pevnosti

  • Ettelwen

    Článek super, pouze by chtělo poopravit tvrzení v prvním odstavci, protože v Olomouci není žádná katedrála svatého Víta, ale katedrála svatého Václava. Koneckoců stojí na Svatováclavském pahorku…

  • MilanoX

    Hu, Faux pas jak hrom. Díky za upozornění. Opraveno…