A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Úvod

Od počátku 11. století tvořila Olomouc hned po Praze druhé nejdůležitější středisko českého státu a tato skutečnost se projevila nejen tím, že se stala centrem moravské církevní provincie, ale současně také významným opevněným sídlem.
Během třicetileté války byla přesunuta funkce moravské metropole na Brno ale na druhé straně byla zvýrazněna funkce Olomouce jako pevnosti. Tato skutečnost si vyžádala zásadní přestavbu zchátralého městského opevnění, takže se Olomouc stala v 18 století jednou z nejdokonalejších pevností na území habsburské monarchie.
V polovině 19. století bylo bastionové opevnění městského jádra doplněno věncem předsunutých tvrzí – fortů, čímž se podstatně zvětšil akční rádius olomoucké posádky.
Po ukončení pevnostní funkce Olomouce koncem 19. století byla velká část opevnění zbořena, ale některé významné body jsou k spatření dodnes. Postupné Vám chceme představit některé z nich…
Údaje o jednotlivých fortech a o bastionové pevnosti jsou čerpány z mnoha zdrojů. Tyto zdroj se zde budu snažit postupně uvádět.

Zajímavé odkazy najdete zde

Schémata a mapy:

Plán bastionové pevnosti Olomouc:
Náčrt ravelinu:
Půdorysy olomouckých fortů:
Mapa fortového věnce:

Comments are closed.